tunturisusi kirjoitti: ↑04 Heinä 2023 14:32
Viime viikolla olin Muotkalla ja siellä oli helteen myötä myös monipuolinen ilmavaara. Olisin odottanut, että paarmoja jopa enemmän. Nyt on keli kylmentynyt ja tuulin puhaltelee joten täällä Kittilän tuntumassa ei lennä paljon mikään. Yleensähän se jo muutenkin hellittää kun mennään kohti heinäkuun puoliväliä.
Olihan siellä paarmoja ihan helkkaristi Kusitauon verran astuin teltasta ulos ja unohdin ovea raolleen, ja sisäteltassa oli heti viisi peukunpään kokoista paarmaa. Mäkäröitä myös tosi paljon. Hyttysten määrää hillitsi ehkä kuiva ja kuuma keli, mutta löytyi niitäkin riittämiin kosteammilta paikoilta.
Kysymykset ja vastaukset tästä aiheesta ovat paikallisuuden ja subjektiivisten kokemusten takia aina vähän löperöitä. Kysynpä silti: onko havaintoja ötökkätilanteesta Saariselän seudulla?
Aiemmilta vuosilta on kesäkuun ensimmäiseltä viikolta hyvinkin erilaisia kokemuksia. 2014 oli sääskiä aivan hirveästi, 2020 ei juuri lainkaan.
"Det gör ont, men gå ändå, du är här och kom hit som en vandrare"
^^ Eikös taannoin meinattu pitää sääskentapon mm-kisat, joihin joku vihreä ministeri puuttui ja kisat kiellettiin.
Perusperiaatehan on, että mitään luontokappaletta ei tapeta jos ei ole pakottava tarve. Meillä olisi tässä luonnon ja sen elävien kunnioittamisessa ilmeisesti oppimista intialaisilta.
Jos metsään haluat mennä nyt , sä takuulla yllätyt ...
Tuntsalla muutaman päivän helteinen ja kostea jakso herätteli kaikki: sääsket, polttiaiset ja mäkärät. Räkästä ei ollut vielä kyse, mutta iltasella oli ininää sen verran että piti vetäytyä sääskiverkon taakse telttaan suojaan. Veikkaan että lähipäivinä määrät nousee kovasti, koska keli jatkui samanlaisena.
Oma thermis on jäänyt käyttämättä niiden uutisten jälkeen joissa kerrottiin sen haitoista. Nyt suomalainen hyönteistutkija hiljan kertoi uutisessa, että se myrkky hajoaa luonnossa eikä ole niin paha kuin on kerrottu.
Viime vuonna jouduin taistelemaan taloomme pesitytyneitä ampiaisia vastaan myrkkysuihkeella ja voitin. Tuli mieleen, että jos nyt taas yirittävät alivuokralaiseksi, niin olisiko Thermacel siihen toimiva ratkaisu?
Jos metsään haluat mennä nyt , sä takuulla yllätyt ...
Thermacellistä jää niitä lappuja yli, patruunoita voi täyttää sytkärikaasulla, mutta onko joku tehnyt vaikka tuikulla toimivan lämmittimen tai muuta viritystä? Mittoja ja kokemuksia.
Ursus kirjoitti: ↑06 Kesä 2024 09:32
Oma thermis on jäänyt käyttämättä niiden uutisten jälkeen joissa kerrottiin sen haitoista. Nyt suomalainen hyönteistutkija hiljan kertoi uutisessa, että se myrkky hajoaa luonnossa eikä ole niin paha kuin on kerrottu.
Viime vuonna jouduin taistelemaan taloomme pesitytyneitä ampiaisia vastaan myrkkysuihkeella ja voitin. Tuli mieleen, että jos nyt taas yirittävät alivuokralaiseksi, niin olisiko Thermacel siihen toimiva ratkaisu?
Itsekin taistelin vessan ikkunan karmien vierustaan pesiytyneen ampiasyhteiskunnan kanssa viime vuonna. Raja meni siinä että ampiaiset alkoivat tulvimaan vessaan porukalla. Porasin sisäkarmin kehyslautaan 3mm reiän ja siitä raidia pillillä sisään pullollinen. Alkuun laitoin ulkopuolelle konehallin imurin imemään ampiaisia ulkopuolelta karmin viereen, mutta eipä likikään kaikki imuriin menneet...
Thermacellistä kannattaa hankkia backpacker, siitä ei lopu kaasu, kun voi käyttää retkikaasuja...
"This is my nature, who I am
If you don´t like it, here I stand"