Oletko huomannut karttavirheitä?
-
- Viestit: 2603
- Liittynyt: 18 Elo 2010 19:17
Ketjun viestien soisi tulla luetuksi kartantekijän toimesta jotta korjaukset tulisi tehtyä. Oletteko havainneet rajavyöhykkeen reunan olevan eri kohdassa, kun verrataan paikkatietoikkuna.fi vs. maastokartta 1:50000, karttalehti "Korvatunturi" painovuosi 2007. Karttalehdessä näkyy oikein vyöhykkeen uusi rajaus Kolsankosken sillan seudulla mutta pohjoisempana vyöhykereuna on luotisuora kun se paikkatietoikkunassa tekee muutamia uusia? koukkuja itään päin (Hevosenpäämurustan yläpuol. ja myös Rakitsan kohta) Vai onko tarkoituksella siirretty reunaa painovuoden jälkeen, pientä näperrystä linjaukseen, miksi...? Liittyykö tämä valvonnan siirtymiseen kamerahommiin, rajamiehet siirretty maastosta ylityspaikoille tarkastamaan ostosmatkailijoiden passeja. Ylipäätään oudoksuttaa, että rajan kameroita kerrotaan liikennemerkillä olevan niinkin sisäosissa kuin Sompiojärvi. Siis jo heti Nattasten jälkeen seisoo tienluiskassa liikennemerkki jossa kameran kuva ja teksti Rajavartiolaitos. Enpä ole bongannut kameraa tienvarren puista, taitavasti piilotettu.
Kolsankosken ja teurastamon välinen vanha polku ei näy enää kummassakaan, tämän ymmärtää koska uraa ei ole aktiivisesti juuri kukaan käyttänyt vuosiin ja erottuu maastossa ehkäpä paikoin.
Kolsankosken ja teurastamon välinen vanha polku ei näy enää kummassakaan, tämän ymmärtää koska uraa ei ole aktiivisesti juuri kukaan käyttänyt vuosiin ja erottuu maastossa ehkäpä paikoin.
-
- Viestit: 831
- Liittynyt: 26 Tammi 2006 18:52
- Paikkakunta: Tampere
Pari karttavirhettä on askarruttanut mieltäni.
1. Hämeenlinna Aulangonvuoren korkeus. Kuka hoksaa kansalaisen karttapaikalta mikä on oikea korkeus?
2. Norjan karttalaitoksen nettikartassa on eräissä mittakaavoissa ( Norgeskart 1:400 000 ?)
Käsivarren luoteisrajalla Suomen puolella jonkinlainen rajavyöhyke. Se alkaa Saarijärven eteläpuolelta ja päättyy Somasjärven itäpuolelle. Mikähän jäänne tämä rajaviiva on? Kullervo Kemppinenkin huomasi jo 1960-luvulla, että norjalaisissa kartoissa oli outoja rajamutkia Suomen puolelle.
1. Hämeenlinna Aulangonvuoren korkeus. Kuka hoksaa kansalaisen karttapaikalta mikä on oikea korkeus?
2. Norjan karttalaitoksen nettikartassa on eräissä mittakaavoissa ( Norgeskart 1:400 000 ?)
Käsivarren luoteisrajalla Suomen puolella jonkinlainen rajavyöhyke. Se alkaa Saarijärven eteläpuolelta ja päättyy Somasjärven itäpuolelle. Mikähän jäänne tämä rajaviiva on? Kullervo Kemppinenkin huomasi jo 1960-luvulla, että norjalaisissa kartoissa oli outoja rajamutkia Suomen puolelle.
Jos eksyn, teen tulet, keitän kahvia ja ...nautin tilanteesta.
^ Aulangonvuorihan on korkeuskäyrien mukaan reilut 155 metriä. Olisiko painovirhe muuttanut viitosen kahdeksaiseksi? Näkötornin huippu on aika likellä kartan korkeuslukemaa, mutta käsittääkseni hivenen korkeammalla.
Kannattaa muistaa, että kaikissa kartoissa on virheitä. Paljon. Harmillisimpia ja kaihdettavimpia ovat tapaukset, joissa kartassa selkeästi esitetään tieto, joka ei koskaan ole pitänyt paikkaansa. Puutteita ja vanhentuneisuuksia on käytännössä täysin mahdoton välttää.
Kannattaa muistaa, että kaikissa kartoissa on virheitä. Paljon. Harmillisimpia ja kaihdettavimpia ovat tapaukset, joissa kartassa selkeästi esitetään tieto, joka ei koskaan ole pitänyt paikkaansa. Puutteita ja vanhentuneisuuksia on käytännössä täysin mahdoton välttää.
Ainoa keino olla koskaan eksymättä on olla koko ajan perillä.
-
- Viestit: 831
- Liittynyt: 26 Tammi 2006 18:52
- Paikkakunta: Tampere
Kartoissa oleva Aulangonvuoren korkeuslukema 187,8 on tosiaankin tornissa (korkeus 33 metriä). Maanmittauslaitoksen mukaan siellä on jo vuosikymmeniä ollut kolmiopiste, jolle on määritetty myös korkeus trigonometrisesti. Nykyisten ohjeiden mukaan maastotietokannasta pitäisi poistaa rakennuksissa olevat kiintopisteet, eikä niiden pitäisi näkyä julkaisuissa.
Jos eksyn, teen tulet, keitän kahvia ja ...nautin tilanteesta.
-
- Viestit: 831
- Liittynyt: 26 Tammi 2006 18:52
- Paikkakunta: Tampere
Katsoin myös muidenkin tunnettujen näkötornien ja niiden sijaintipaikkojen korkeudet.
Pyynikki: Korkeuslukema 180,2 m tornissa, maan pinta n. 152 m.
Puijo: Korkeuslukema 306,1 m tornissa, maan pinta n. 230 m.
Kartan käyttäjien kannalta tällaiset korkeusmerkinnät ovat hämääviä. Puijonkin korkeus on tietyssä osassa tornia.
Pyynikki: Korkeuslukema 180,2 m tornissa, maan pinta n. 152 m.
Puijo: Korkeuslukema 306,1 m tornissa, maan pinta n. 230 m.
Kartan käyttäjien kannalta tällaiset korkeusmerkinnät ovat hämääviä. Puijonkin korkeus on tietyssä osassa tornia.
Jos eksyn, teen tulet, keitän kahvia ja ...nautin tilanteesta.
Noin esitettynä tornin korkeusluku on hämäävä. En tiedä, onko parempi esittää korkeus maanpinnasta, kuten esimerkiksi Nokialla tehtaanpiipun 110 m. Kun luku on vielä sijoitettu niin, ettei saa selvää, mitä kolmesta piipusta tarkoitetaan, hämäävyys on tässäkin täydellinen. Mikähän peruskartan kuvausohje tässä tapauksessa todella on?
Ainoa keino olla koskaan eksymättä on olla koko ajan perillä.
-
- Viestit: 2603
- Liittynyt: 18 Elo 2010 19:17
Onko tämä varsinainen karttavirhe vai suuripiirteisellä tavalla Tulppioksi nimetty neljän tien risteys.
Paikka jota yleensä Tulppioksi kutsutaan sijaitsee vajaan 4 km:n päässä.
Hämäävä merkintä kuitenkin.
http://kansalaisen.karttapaikka.fi/kart ... ta&lang=fi
Paikka jota yleensä Tulppioksi kutsutaan sijaitsee vajaan 4 km:n päässä.
Hämäävä merkintä kuitenkin.
http://kansalaisen.karttapaikka.fi/kart ... ta&lang=fi
Mittakaavassa 1:400000 merkintä samalla lailla http://kansalaisen.karttapaikka.fi/kart ... ta&lang=fi , mutta mittakaava 1:200000 taitaa sijoittaa Tulppion oikeaan paikkaan http://kansalaisen.karttapaikka.fi/kart ... ta&lang=fisahamies kirjoitti:Onko tämä varsinainen karttavirhe vai suuripiirteisellä tavalla Tulppioksi nimetty neljän tien risteys.
Paikka jota yleensä Tulppioksi kutsutaan sijaitsee vajaan 4 km:n päässä.
Hämäävä merkintä kuitenkin.
http://kansalaisen.karttapaikka.fi/kart ... ta&lang=fi
Jälkikäteen hieman taustoitusta kiinnostuneille tähän jo aiemminkin tällä sivustolla muualla käsiteltyyn jokien nimien muutosasiaan. Lainaus on Lapin maanmittaustoimiston näistä asioista vastaavalta henkilöltä.TiMoKo kirjoitti:Buvrrasjohkan joki näyttää vaihtavan paikkaa riippuen kartasta.
Retkikartta.fi on sijoittanut Buvrrasjohkan autiotuvan Buvrrasjohkan joen varrelle.
Karttapisteen kartassa tupa on kyllä pysynyt paikallaan, mutta se onkin Suppijoen varrella ja Buvrrasjohka on siirtynyt lännemmäs.
samoin näyttää olevan myös maanmittauslaitoksen maastokartassa 1:50 000 ja uudessa Enontekiö opas ja virkistyskartassa 1:100 000
"Korjaukset (siirrot) on tehnyt Samuli Aikio jo vuonna 1992...
Maastotietokannassa muutos on siis ollut jo 20 vuotta.
Tämä on vastaava tilanne kuin Urho Kekkosen kansallispuistossa, jossa v. 2002
Liittohaara ja Peskihaara vaihtoivat paikkaa (vanhat sijainnit olivat virheellisiä). Nyt Peskihaaran autiotupa sijaitseekin Liittohaaran varrella.
Ehkäpä autiotupien nimet olisi korjattava - tai sitten sijainnit vain on määriteltävä uudella tavalla."
Ps. Luontoon.fi onkin korjannut sijaintitietoa:"...sekä Puuvras- että Suppijokena tunnetun joen varrella..." pitäen kiinni myös vanhasta nimestä, perustellen kysyttäessä: "...täällä yritetään kunnioittaa myös paikallista näkemystä asioista."
Heidän mielestään Samuli Aikio ei sitten kai edustanut "paikallista näkemystä".
Huomasin juuri, että Karttapaikalla on suurimmassa mittakaavassa jätetty Haltilta joka neljäs korkeuskäyrä (parittomat kymmenmetrit) pois. Kummallisinta on, että virheen eteläraja kyllä seuraa karttalehtijakoa, mutta itäraja ei. Mistään säästöstä ei liene kyse, koska pienemmässä mittakaavassa (taso 11) ne käyrät kyllä löytyvät. Onkohan paperikartoissa sama virhe?
Ainoa keino olla koskaan eksymättä on olla koko ajan perillä.