Koordinaattiruudukot vs napapohjoinen
-
- Viestit: 514
- Liittynyt: 11 Helmi 2012 23:31
Tuo NOAA:n laskuri antaa meillä päin aina reilun puoli astetta suuremman erannon kuin oman Ilmatieteen laitoksemme taulukko. Oma mittaustulokseni tarkkuuskompassilla (lukematarkkuus 0,5 astetta) on jostakin syystä aina selvästi pienempi kuin Ilmatieteen laitoksen - eri kompassiyksilöillä, joskin samalla mallilla. Suunnistuskompasseilla vaihtelu on suurempaa. Kannattaa kuitenkin päivittää tietonsa, koska vanhoissa kartoissa oleva vanhentunut tieto voi heittää paljonkin.
Suunnistajalle erolla ei ole merkitystä, kartantekijälle hiukan. Kaupunkialueella kunnallis- ym. tekniikka aiheuttaa niin suuria paikallisia häiriöitä, ettei noilla eroilla ole mitään merkitystä. Pahimmassa paikassa on kompassini neula kiertynyt 50 metrin kävelymatkalla täydet 360 astetta ja virhe on muuttunut ajan mukana silminnähtävällä nopeudella.
Tärkeimmillä retkeilyalueilla eranto kannattaa tietysti ottaa huomioon, jos kompassisuuntaan joutuu turvautumaan.
Suunnistajalle erolla ei ole merkitystä, kartantekijälle hiukan. Kaupunkialueella kunnallis- ym. tekniikka aiheuttaa niin suuria paikallisia häiriöitä, ettei noilla eroilla ole mitään merkitystä. Pahimmassa paikassa on kompassini neula kiertynyt 50 metrin kävelymatkalla täydet 360 astetta ja virhe on muuttunut ajan mukana silminnähtävällä nopeudella.
Tärkeimmillä retkeilyalueilla eranto kannattaa tietysti ottaa huomioon, jos kompassisuuntaan joutuu turvautumaan.
Ainoa keino olla koskaan eksymättä on olla koko ajan perillä.
Kartat voivat olla eri koordinaattijärjestelmässä, jolloin niiden karttapohjoisessa voi olla eroa. Suomessa otettiin 2010 käyttöön yleiseurooppalainen ETRS89-koordinaatisto vanhan kotoperäisen KKJ:n tilalle.
Uudemmissa kartoissa oletuskoordinaatistona on siis ETRS-TM35FIN. Sen karttapohjoinen on käytännössä sama kuin vanhan KKJ-järjestelmän kaistalla 3 (keskimeridiaani 27 astetta), jota käytettiin muillakin kaistoilla vaihtoehtoisena koordinaatistona nimellä YKJ. Vanhan KKJ:n kaistoilla 1, 2 ja 4 karttapohjoinen eroaa tästä joitakin asteita.
Siis uusien karttojen pohjoinen on käytännössä sama kuin vanhan YKJ:n, mutta hiukan eri kuin KKJ:n maan lähsi- ja itälaidoilla.
Tällä ei ole mitään tekemistä magnetismin kanssa, vaan tässä on kyse karttalehtikohtaisesta napaluvunkorjauksesta (NaK).
Vanhoihin karttoihin usein painettu neulaluvunkorjaus (NeK) taas johtuu magneettisesta erannosta eikä riipu koordinaattijärjestelmästä. Se kuitenkin muuttuu ajan mukana ja on siksi vanhoissa kartoissa vanhentunut tieto. NaK ja NeK yhdessä muodostavat käytännössä tarvittavan kokonaiskorjauksen (KoK).
Uudemmissa kartoissa oletuskoordinaatistona on siis ETRS-TM35FIN. Sen karttapohjoinen on käytännössä sama kuin vanhan KKJ-järjestelmän kaistalla 3 (keskimeridiaani 27 astetta), jota käytettiin muillakin kaistoilla vaihtoehtoisena koordinaatistona nimellä YKJ. Vanhan KKJ:n kaistoilla 1, 2 ja 4 karttapohjoinen eroaa tästä joitakin asteita.
Siis uusien karttojen pohjoinen on käytännössä sama kuin vanhan YKJ:n, mutta hiukan eri kuin KKJ:n maan lähsi- ja itälaidoilla.
Tällä ei ole mitään tekemistä magnetismin kanssa, vaan tässä on kyse karttalehtikohtaisesta napaluvunkorjauksesta (NaK).
Vanhoihin karttoihin usein painettu neulaluvunkorjaus (NeK) taas johtuu magneettisesta erannosta eikä riipu koordinaattijärjestelmästä. Se kuitenkin muuttuu ajan mukana ja on siksi vanhoissa kartoissa vanhentunut tieto. NaK ja NeK yhdessä muodostavat käytännössä tarvittavan kokonaiskorjauksen (KoK).
Ainoa keino olla koskaan eksymättä on olla koko ajan perillä.
Menee vähän ohi aiheen, mutta: Viimeisimmällä vaelluksella sain karun opetuksen tuollaisesta eksymästä. Olin aiemmin samalla reissulla osunut täsmälleen tuvalle kompassisuunnalla. Edellisenä päivänä olin sivuuttanut Eksymävaaran. Nyt oli tavoitteena Avisuoran kammi 4 kilometrin päässä lounaassa (karttalinkissä A->B), mutta kompassi johdattikin länteen, 2,5 kilometrin päähän kammista (A->C), ihmisenpitävän poroaidan ja ylittämättömien soiden taakse. Täysin odottamaton tuo juttu ei ollut, sillä olin vastikään ottanut käyttöön magneettipidikkeen juomarakon letkulle, ja kompassi oli nyt vähän entistä lyhyemmässä narussa, ja suunta oli nyt eri kuin tuvalle mennessä.Pepi kirjoitti:Pahimmassa paikassa on kompassini neula kiertynyt 50 metrin kävelymatkalla täydet 360 astetta
-
- Viestit: 3511
- Liittynyt: 12 Tammi 2006 09:40
Pikakartassa näyttäisi olevan 12km x 12km ruudukko ja 1 km ristikko. Tämän voi myös tarkistaa kursorin koordinaateista , jotka ovat metreinä.Hamalainen kirjoitti:Pikakartassa on koordiaanttiviiva näkyvissä 1:5000 Mutta minkäkokoinen on koordinaattiruutu.
Kompassilla suunnan ottaminen on vaikeaa kun ei ole viivoja.
Mutta ruudukkohan ei ole pohjois /etelä ja länsi/itä suunnassa muuta kuin keskustassa E 27 astetta.
Lisäksi kompassikorjaukset.
GPS vaeltaja
-
- Viestit: 3511
- Liittynyt: 12 Tammi 2006 09:40
Piirisin käsin koordinaattiruudut 1km ristikosta ja kävin testaamassa paikan päällä kahden kiintopisteen välillä ja näytti pitävän riittävän hyvin paikkansa. Pikka mihin tarvitsen tuota mittakaavaa on noin 2x1 kmkepsilla kirjoitti:Pikakartassa näyttäisi olevan 12km x 12km ruudukko ja 1 km ristikko. Tämän voi myös tarkistaa kursorin koordinaateista , jotka ovat metreinä.Hamalainen kirjoitti:Pikakartassa on koordiaanttiviiva näkyvissä 1:5000 Mutta minkäkokoinen on koordinaattiruutu.
Kompassilla suunnan ottaminen on vaikeaa kun ei ole viivoja.
Mutta ruudukkohan ei ole pohjois /etelä ja länsi/itä suunnassa muuta kuin keskustassa E 27 astetta.
Lisäksi kompassikorjaukset.
Juttua ja selitystä magneettisen pohjoisen vaeltamisesta
https://www.tekniikkatalous.fi/uutiset/ ... 9255085aba
https://www.tekniikkatalous.fi/uutiset/ ... 9255085aba
Niin, paitsi etta p.napa liikkuu kiihtyvasti kohti Siperiaa, on myos magneettikentta yleisesti heikentynyt jo 170 v:n ajan.
Onkohan tama viimeksi 42 tuh. vuotta sitten tapahtunut toistumassa:
https://newatlas.com/environment/ancien ... ent-chaos/
Onkohan tama viimeksi 42 tuh. vuotta sitten tapahtunut toistumassa:
https://newatlas.com/environment/ancien ... ent-chaos/