Älypuhelin navigaattorina
Älypuhelin navigaattorina
Nyt on tullut aika, että vannoutunut näppyläpuhelimen käyttäjä hankkii ns. "älypuhelimen". Koska entisessä työelämässä (45 v) olin tavalla tai toisella Nokian kanssa tekemisissä, niin olen harkinnut tuota ns. keskihintaista Nokia 7 Plus mallia.
Koska olen ikäni käyttänyt vain karttaa ja kompassia, niin avain kysymys tietenkin on, saako tuohon puhelimeen maastokarttasovelluksen paikannuksineen.
Varmasti muissakin merkeissä on vastaavia sovelluksia pilvin pimein, mutta nyt haluan vain tietää kyseisestä mallista, miten siihen saa näin "jälkijättöinen" navigaattorin maastokartalla.
Kiitos vastauksista.
Koska olen ikäni käyttänyt vain karttaa ja kompassia, niin avain kysymys tietenkin on, saako tuohon puhelimeen maastokarttasovelluksen paikannuksineen.
Varmasti muissakin merkeissä on vastaavia sovelluksia pilvin pimein, mutta nyt haluan vain tietää kyseisestä mallista, miten siihen saa näin "jälkijättöinen" navigaattorin maastokartalla.
Kiitos vastauksista.
-
- Viestit: 2603
- Liittynyt: 18 Elo 2010 19:17
Riippuen operaattoristasi, voit hakea storesta, playsta tai vastaavasta sovellus"kaupasta" ilmaisen karttasovelluksen Noksuusi. Karttapohjalla näkyy sitten pallukka sijaintisi kohdalla. Toimii nopeasti ja moitteettomasti, paitsi syrjäseuduilla. Esim. sovellus nimeltä Karttaselain on erinomainen.
Pakinoitsija
-
- Viestit: 2603
- Liittynyt: 18 Elo 2010 19:17
Ilmainen Oruxmaps ei enää löydy Google Play kaupasta , koska se ei ole Play kaupan maksupolitiikan mukainen. Se tarvii ladata osoitteesta http://www.oruxmaps.com/cs/en/ .
Suomen maastokartat voi ladata hylly.org sivulta joko Garmin muodossa tai erillisessä Oruxmapsiin kelpaavassa muodossa. Norjan maastokarttoja voi latailla suoraa Norgeskart sivuilta online tilassa. Ruotsin tunturikartat löytyy linkistä http://bengt.nolang.se/kartor/fjallkartan/ .
OruxMapsia olen käyttänyt kartan ja kompassin korvikkeena jo vuosia. Uusi kartta on aina syystä tai toisesta jäänyt ostamatta ja kompassi jäänyt kotiin.
Puhelimen virranhallinta on hyvä hanskata virtaa säästämällä (offline tilassa) ja varavirtalähde mukana.
Reitin voi piirtää kartalle etukäteen, mutta varsinaista Oruxmapsin maastonavigointia ei kannata käyttää, koska virran kulutus on suurempi navigointitilassa, kuin seurantatilassa (piirtää jälkeä kuljettaessa).
Suomen maastokartat voi ladata hylly.org sivulta joko Garmin muodossa tai erillisessä Oruxmapsiin kelpaavassa muodossa. Norjan maastokarttoja voi latailla suoraa Norgeskart sivuilta online tilassa. Ruotsin tunturikartat löytyy linkistä http://bengt.nolang.se/kartor/fjallkartan/ .
OruxMapsia olen käyttänyt kartan ja kompassin korvikkeena jo vuosia. Uusi kartta on aina syystä tai toisesta jäänyt ostamatta ja kompassi jäänyt kotiin.
Puhelimen virranhallinta on hyvä hanskata virtaa säästämällä (offline tilassa) ja varavirtalähde mukana.
Reitin voi piirtää kartalle etukäteen, mutta varsinaista Oruxmapsin maastonavigointia ei kannata käyttää, koska virran kulutus on suurempi navigointitilassa, kuin seurantatilassa (piirtää jälkeä kuljettaessa).
GPS vaeltaja
Jos ei ole tarvetta edes jäljen piirrolle vaan käyttää sitä vain sijainnin tarkistukseen, niin lentotilassa ja virransäästötilassa (saattoi olla että Oruxmapsistakin piti joku asetus säätää) puhelin vie tosi vähän akkua. Aika harvoin tarvitsee nykyään enää kaivaa paperikarttaa taskusta, mikä on toisaalta hyvä toisaalta huono juttu. Oruxmaps ei ole maailman käyttäjäystävällisin softa, mutta kun kerran on saanut kartat puhelimeen ja toimimaan niin homma helpottuu.
Ruutu kannattaa säätää myös niin tummalle kuin pystyy, useassa puhelinmallissa on joku superkirkas moodi jota käytetään kirkkaassa auringonpaisteessa. Vie todella paljon akkua.
Ruutu kannattaa säätää myös niin tummalle kuin pystyy, useassa puhelinmallissa on joku superkirkas moodi jota käytetään kirkkaassa auringonpaisteessa. Vie todella paljon akkua.
Latasin tuolta Oruxmapsin mapfiles-hakemistoon monenlaista tavaraa: xml-, db-, jpg- ja kmz-tiedostoja, mutta sovellus ei reagoinut niihin mitenkään. Mikähän meni pieleen? Suomen hylly-kartta näkyy olevan img-muotoinen, mutta sellaista ei sattunut silmään tuossa Ruotsin linkissä.kepsilla kirjoitti:Ruotsin tunturikartat löytyy linkistä http://bengt.nolang.se/kartor/fjallkartan/ .
Linkissä on ohje på svenska:tiku kirjoitti:Latasin tuolta Oruxmapsin mapfiles-hakemistoon monenlaista tavaraa: xml-, db-, jpg- ja kmz-tiedostoja, mutta sovellus ei reagoinut niihin mitenkään. Mikähän meni pieleen? Suomen hylly-kartta näkyy olevan img-muotoinen, mutta sellaista ei sattunut silmään tuossa Ruotsin linkissä.kepsilla kirjoitti:Ruotsin tunturikartat löytyy linkistä http://bengt.nolang.se/kartor/fjallkartan/ .
Ladda ner Fjällkartan.zip, packa upp den och kopiera katalogen Fjällkartan till oruxmaps/mapfiles eller till Locus/maps.
Eli lataa tiedosto Fjällkartan.zip ja pura sen sisältö mapfiles hakemistoon, jolloin Fjällkartan hakemistossa näkyy .xml ja .db tiedostot. Siinä on kaikki tunturikartat yhtenä tietokantana.
OruxMaps vaatinee myös karttatietokannan päivityksen kartta-asetuksista ennenkuin uudet kartat näkyvät.
Karttoja voi myös tehdä noista .jpg karttakuvista OruxMaps Desktop ohjelmalla kalibroimalla ne, jolloin saa vastaavasti kartan nimellä olevaan hakemistoon .xml ja .db tiedostot.
Norjan karttoja voi latailla sovelluksella online kartta tilassa offline kartaksi.
Garmin ei lukitut vektorikartat .img käy myös OruxMapsiin.
GPS vaeltaja
Muun maailman offline -karttoja ja niihin käypäiset teemat saa ladattua Oruxmapsiin täältä http://freizeitkarte-osm.de/
Itse olen tuolta Kreetan ja Sveitsin kartat ladannut ja hyväksi käytössä ihan maastossa kokenut.
Itse olen tuolta Kreetan ja Sveitsin kartat ladannut ja hyväksi käytössä ihan maastossa kokenut.
Latasin linkistä Pohjois-Norjan MapsForge tyyppiä olevat kartat. Mielenkiintoista oli karttojen sisältämä korkeustieto eli voi katsella karttaa 3D tilassa.Usmi kirjoitti:Muun maailman offline -karttoja ja niihin käypäiset teemat saa ladattua Oruxmapsiin täältä http://freizeitkarte-osm.de/
Itse olen tuolta Kreetan ja Sveitsin kartat ladannut ja hyväksi käytössä ihan maastossa kokenut.
Kartan informaatio on kuitenkin hieman puutteellinen Norgeskartista ladattuihin verrattuna.
PS. Korkeusinformaatio (DEM tiedostot .hgt) pitää kuitenkin olla erikseen ladattuna, jotta rinnevarjostus ja 3D toimii.
GPS vaeltaja
Oletteko huomanneet että Fjällkarten olisi hieman sivussa todellisista koordinaateista? Ero ei ole suurensuuri, mutta itse vedin paikkapisteen kalibraation parissa maastonkohdassa joissa oli yksiselitteinen piste johon verrata, ja kirkasta taivasta niin että kännykkä näki satelliitit.
Eroa oli muistinvaraisesti alle 30 metriä, joka sinällään menisi GPS-speksin piikkiin, mutta toisaalta taas känny oli kovasti sitä mieltä että paikkatieto on muutaman metrin tarkka eikä piste muutenkaan näyttänyt vaeltavan edestakaisin. PIkkujuttu sinällään, ellei sitten ole tilanne jossa tuo 30 metrin heittokin vie väärälle polulle.
Eroa oli muistinvaraisesti alle 30 metriä, joka sinällään menisi GPS-speksin piikkiin, mutta toisaalta taas känny oli kovasti sitä mieltä että paikkatieto on muutaman metrin tarkka eikä piste muutenkaan näyttänyt vaeltavan edestakaisin. PIkkujuttu sinällään, ellei sitten ole tilanne jossa tuo 30 metrin heittokin vie väärälle polulle.
Fjällkartan mittakaava on sellainen, että siitä on mahdotonta tarkasti katsoa 30 m virhettä, kun vaellusreitin leveyskin karttakuvassa yli 30 m.cobbo kirjoitti:Oletteko huomanneet että Fjällkarten olisi hieman sivussa todellisista koordinaateista? Ero ei ole suurensuuri, mutta itse vedin paikkapisteen kalibraation parissa maastonkohdassa joissa oli yksiselitteinen piste johon verrata, ja kirkasta taivasta niin että kännykkä näki satelliitit.
Eroa oli muistinvaraisesti alle 30 metriä, joka sinällään menisi GPS-speksin piikkiin, mutta toisaalta taas känny oli kovasti sitä mieltä että paikkatieto on muutaman metrin tarkka eikä piste muutenkaan näyttänyt vaeltavan edestakaisin. PIkkujuttu sinällään, ellei sitten ole tilanne jossa tuo 30 metrin heittokin vie väärälle polulle.
Karttakuvan muotovirhe ja kalibrointipisteiden pieni määrä aiheuttaa helposti noin isossa kartassa ainakin 30m virhettä, vaikka se ei olisikaan systemaattisesti joka kohdassa karttaa.
GPS vaeltaja
Tottapa on, kun itsekin avasin Oruxmapsin ja katsoin; näinnäisesti toki pääsee zoomaamaan sisälle mutta 1:1 näkymä omalla 720p-ruudun kännylläni vastaa niinkin paljoa kuin 8 kilometriä sivusuunnassa.
Vaellusreittiä merkkaava pistejono ei ehkä ihan 30 metriä ole leveä kun zoomaa karttaan sisään, mutta merkittävän leveä kuitenkin. Saattoipa siis olla että kalibrointiheitto jota olin näkevinäni oli enemmänkin kuin muistelemani joku kymmenen metriä, mutta tulipa muistutus taas siitä että GPS ei ole (milli)metrityökalu.
Asian sivusta, käsittääkseni taannoin on alkanut saada mittakaavaltaan tarkempia vaelluskarttoja verrattuna Fjällkartaniin joita Calazo ja muutkin ovat myyneet jo pitkään. Ne olisi kiva saada myös mobiiliin; paikoittain jyrkässä maastossa olevien reittien seuraaminen on 1:100000 kartalla aika haastavaa.
Vaellusreittiä merkkaava pistejono ei ehkä ihan 30 metriä ole leveä kun zoomaa karttaan sisään, mutta merkittävän leveä kuitenkin. Saattoipa siis olla että kalibrointiheitto jota olin näkevinäni oli enemmänkin kuin muistelemani joku kymmenen metriä, mutta tulipa muistutus taas siitä että GPS ei ole (milli)metrityökalu.
Asian sivusta, käsittääkseni taannoin on alkanut saada mittakaavaltaan tarkempia vaelluskarttoja verrattuna Fjällkartaniin joita Calazo ja muutkin ovat myyneet jo pitkään. Ne olisi kiva saada myös mobiiliin; paikoittain jyrkässä maastossa olevien reittien seuraaminen on 1:100000 kartalla aika haastavaa.
Kaiken tuon mielestäni tein, mutta jostain syystä sovellus ei silti löydä Fjällkartania.kepsilla kirjoitti:Eli lataa tiedosto Fjällkartan.zip ja pura sen sisältö mapfiles hakemistoon, jolloin Fjällkartan hakemistossa näkyy .xml ja .db tiedostot. Siinä on kaikki tunturikartat yhtenä tietokantana.
OruxMaps vaatinee myös karttatietokannan päivityksen kartta-asetuksista ennenkuin uudet kartat näkyvät.
Alla on kännykän oruxmaps/mapfiles-hakemiston sisältö ja OruxMapsin päivitetty offline-karttalistaus, jonka päivitin tuosta punavalkoisesta kaksoisnuolikuvakkeesta:
...
Saakohan näistä vihiä, mikä mättää?