Heitetty reissu

Tazba
Viestit: 57
Liittynyt: 04 Huhti 2007 08:16
Paikkakunta: Vantaa

Re: Heitetty reissu

Viesti Kirjoittaja Tazba »

Tikulle pari kysymystä.

Talvitietä kulkiessa riittikö saappaanvarsi, vai joutuiko kiertelemään?
Sen verran mitä Luiroa näit matkan varrella, niin oliko kahluupaikkoja/alle metri vettä joen leveydeltä?

Itse punniskellut tuonne kulkemista Karapuljusta tai Orposesta, mutta toistaiseksi muut reissut menneet edelle.


tiku
Viestit: 593
Liittynyt: 09 Touko 2012 21:10

Re: Heitetty reissu

Viesti Kirjoittaja tiku »

Omat saappaat on vähän standardia lyhytvartisemmat, ja toisaalta käytin aika pitkiä matkoja lumikenkiä, joten selviytymistä ei voi ihan verrata tavanomaiseen. Mutta kyllä maar saappaanvarsi tuossa Luiron varressa riittää. Vähän enemmän pikku mutkia joutui tekemään Hammaskodalta Luirolle tullessa. Karapuljusta Tammikämpälle tulleen vaeltajan tuore vieraskirjamerkintä ei ollut rohkaiseva - kerro (tai joku) kokemuksestasi, jos luet tätä! Millainen lienee Kaihtimioja ylitettäväksi, liekö jollain siitä kokemusta? Luiron kahlattavuudesta en pysty sanomaan enempää kuin kuvista näkyy, siis aika vähän. Itse harkitsisin kyllä kahdesti ennen kuin yrittäisin, mutta kahlauksen kokeneet tästäkin kertokoot.
gregor
Viestit: 18
Liittynyt: 10 Elo 2021 15:02

Re: Heitetty reissu

Viesti Kirjoittaja gregor »

Mä olen kerran kävellyt Karapulju -> Tammikämppä (-> Siltamaa -> Uittipiekka). Luiron varresta muistan yhden liejupohjaisen suopuron, jossa upotti kuivana syksynä johonkin nivusiin asti, mutta se taisi kylläkin olla Kaitaoja, siis Kaihtimioja jostain syystä helppo. Repojoki vähän ylempää oli oikein kaunis :) en pilaa yllätystä ylittämisestä.

Muok: Tulin Kaihtimiojalle Kotamaan etelepuolitse kulkevaa uraa ja siinä saattoi olla silta.

Tikulla mukava kevyt retkikertomusformaatti. Kiva vilkaista kuvat ja välistä suupala tekstiäkin.
tiku
Viestit: 593
Liittynyt: 09 Touko 2012 21:10

Re: Heitetty reissu

Viesti Kirjoittaja tiku »

Niinpä näyttäisi ilmakuvakin todistavan tuosta Kaihtimiojan sillasta, aavistuksen sivussa karttaan merkitystä reitistä: https://asiointi.maanmittauslaitos.fi/k ... 6MTAwfV0-z

Oma reittini sivusi Kaitaojaa suunnilleen kilometrin ylempänä ja siellä se oli yliastuttava pikku puro.
tiku
Viestit: 593
Liittynyt: 09 Touko 2012 21:10

Re: Heitetty reissu

Viesti Kirjoittaja tiku »

Gregor sai etsimään kauneutta Repojoelta, ja mitä silmäni näkivätkään: onko tuossa todella silta?
https://asiointi.maanmittauslaitos.fi/k ... OjEwMH1d-z
Ilmankos siinä vieressä on Siltamaa.
invader
Viestit: 288
Liittynyt: 05 Tammi 2014 23:42
Paikkakunta: Oulu

Re: Heitetty reissu

Viesti Kirjoittaja invader »

On siinä silta, mönkijällä ajettava. Ollut jo muutaman vuoden.
tiku
Viestit: 593
Liittynyt: 09 Touko 2012 21:10

Re: Heitetty reissu

Viesti Kirjoittaja tiku »

Vielä pikku tarkennus Luiron varren reitistä, että itse harhauduin ensin vahvaa suoraa uraa pitkin tuonne. Siinä olisi sitten ollut edessä hankala tai mahdoton vedenylitys. Ilmakuvastahan asia näkyykin selvästi, mutta silloin se tuli yllätyksenä, kun luulin jo äsken ylittäneeni tuon uoman. Kulkukelpoiselle reitille johtaa sata metriä aiemmin eli pohjoisempana idän puolelle kurvaava mönkijänjälki.
Tunnelivaeltaja
Viestit: 297
Liittynyt: 16 Kesä 2006 18:38
Paikkakunta: Espoo

Re: Heitetty reissu

Viesti Kirjoittaja Tunnelivaeltaja »

Tunnelivaeltaja kirjoitti: 01 Heinä 2025 21:22 Viikko vaellusta reitillä Muonio-Rihmakuru-Pahakuru-Outtakka-Sioskuru-Pyhäkero-Hettan itäpuoli-Näkkälä-Pöyrisjärvi-Jierstivaara-Roavvoaivi (Norjassa)- Salvasjärvi- Stuorrahanoaivi - Tarvantovaara - Marttavaara -Kaaresuvanto 17.-24.6. Paljon mönkijäuria (esim. Näkkälän retkeilyreitillä ja Norjan rajan
pinnassa) ja helppokulkuista kuivaa tunturinummimaastoa; toki myös polutonta koivumetsää esim. Tarvantovaaran ympäristössä. Maisemat kansallista
tasoa, mutta Buolzzatin harjumuodostelma Pöyrisjärven lounaiskulman lähellä oli kyllä hieno. Säät viileät ja pääosin pilvipoutaiset; yksi aurinkoinen päivä ja kaksi aurinkoista yötä. Kahtena yönä niukasti yöpakkasta. Hyönteisiä vähän viimeistä leiripaikkaa lukuun ottamatta. Myös muita ihmisiä vain vähän, paitsi tietenkin Hetta-Pallas -reitillä (Rihmakurun ja Pikkuvaaran välillä viidessä tunnissa n. 45 vastaantulijaa). Kuriositeetti: ei yhtään sammakkoa! Niitä on näkynyt joka vaelluksella muistaakseni ainakin viimeisen 20 vuoden ajan.

Edellä oli puhetta männyistä: muutamassa kohdassa näkyi yksittäinen "suuri" (ts. suunnilleen viisimetrinen) mänty avotunturissa selvästi tunturikoivuvyöhykkeen yläpuolella (jossakin Salvasjärven länsipuolella yli 500 metrissä?).

Raportoin tarkemmin kuvien kera myöhemmin (toinenkin reissu olisi tarkoitus saada tehtyä sitä ennen ...).
Muonio-Kaaresuvanto -vaelluksen kuvat ja kertomus löytyvät nyt kuvasivustoltani.
Janne Pyykkö
Viestit: 743
Liittynyt: 06 Helmi 2013 09:02
Paikkakunta: Espoo

Re: Heitetty reissu

Viesti Kirjoittaja Janne Pyykkö »

Palaan syyskuuhun ja Muotkalle, jossa kävelin 5 päivää (11.-15.9.2025). Kuvitettu tarina tässä. Tarinan lopussa vertaan kolmea tekoälyä: Osaako tekoäly neuvoa, miten varustaudutaan pitkään Lapin vaellukseen jättiläisjumppapallon kanssa?

Kuva
Avisuora - Retkellä tavalla tai toisella http://avisuora.wordpress.com
Avatar
OS
Viestit: 8326
Liittynyt: 28 Helmi 2006 19:19
Paikkakunta: Rovaniemi

Re: Heitetty reissu

Viesti Kirjoittaja OS »

^ Jos olisit täyttänyt jumppapallon tuolla Lahtisen kämpän sisällä, niin olisikohan sinne juuri muuta mahtunutkaan. :roll:
naavahauki
Viestit: 1001
Liittynyt: 18 Syys 2010 01:15

Re: Heitetty reissu

Viesti Kirjoittaja naavahauki »

OS kirjoitti: 05 Marras 2025 18:11 ^ Jos olisit täyttänyt jumppapallon tuolla Lahtisen kämpän sisällä, niin olisikohan sinne juuri muuta mahtunutkaan. :roll:
No ei varmaankaan. Hirveän kokoinen roikale.
On Jannekin aika roikale kun jättijumppapallon kanssa viitsii kuleksii :lol:
Patikoitsija
Viestit: 2878
Liittynyt: 18 Elo 2010 19:17

Re: Heitetty reissu

Viesti Kirjoittaja Patikoitsija »

Taitaisiko jättiläisjumppapallo soveltua käytettäväksi apuvälineenä vesistön ylittämisessä? Muoto on ehkä kuitenkin semmoinen, että jos raavas karju, roikale tai muuten vain korsto, tarraisi neljällä raajallaan saadakseen pitävän otteen pallosta, niin vedessä tuo yhdistelmä kellahtaisi heti ensimmäisellä metrillä niin, että ilmalla täytettyyn jumppapalloon verrattuna tiheydeltään suuri kulkija olisi kasan alimmaisena eli joutuisi pinnan alle. Tämän takia kumivene olisi käytännöllisempi, mutta toisaalta kumiveneen pyörittely kuivalla maalla vaellussauvalla ohjaillen olisi todennäköisesti paljon vaivalloisempaa. Jannen uudessa kertomuksessa avataan AI:n suhdetta jättiläisjumppapalloon sen esiintyessä tavanomaisesta poikkeavassa yhteydessä. Jo paljon aiemmin Janne on maininnut asian kokeellisuudesta. Tämän huvittavalta vaikuttavan jutun ydin siis saattoikin olla luultua syvällisempi. Entähän, jos AI:lle kehittyisi tunteet, niin tulevaisuudessahan AI saattaisi kokea loukkaavana sen, että jättiläisjumppapalloasia olikin vain koe ja harhautus sitä varten että renki olisi jatkossakin pelkkä renki. Isäntänä olkoon edelleen ei-kone eli siis ihminen. Kaiken kaikkiaan Jannen upeat kertomukset pitkiltä reissuiltaan ovat täyttä kermaa katselijalle tai lukijalle.
Pakinoitsija
Janne Pyykkö
Viestit: 743
Liittynyt: 06 Helmi 2013 09:02
Paikkakunta: Espoo

Re: Heitetty reissu

Viesti Kirjoittaja Janne Pyykkö »

Kiitos kommenteista. Vastauksia...

- Arvioni mukaan pallo (140 cm) mahtuu Lahtisen kämppään, jos sen siellä pumppaa. Kämpän sisäpituus on 175 cm, minkä tiedän siitä, että olen koemaannut lavitsan. Jos korkeus on edes 180 cm ja leveys 150 cm, mahtuu.
- Pallon ja veden välillä ei ole kitkaa, esim. pallo ei pyöri vedessä vaan liukuu, joten palloa ei voi käyttää vesistöylitykseen. Toistaiseksi vaikein vesistöylitys on ollut Kevon kanjonissa kahlaus kovalla tuulella, sillä tuuleen pallo tarttuu (käsi ja sauva riittivät halausotteeksi).
- Pidän pallovaellusta järjettömänä samalla tavalla kuin kaikki liikuntaharrastukset, jotka eivät tähtää metsästykseen, maanpuolustukseen tai vastaavaan. Kun olympialaiset alkoivat 1896, eivät ihmiset olleet sitä ennen harrastaneet kestävyysjuoksua, vaan ymmärtääkseni pitkän matkan juoksua pidettiin naurettavana, sillä jos halusi kulkea pitkän matkan, käytettiin hevosta ja talvella rekeä tai hiihdettiin (=hiihto ei ole ollut Suomessa koskaan naurettavaa). Kestävyysjuoksusta vielä se, että hyvin tarpeellista se on toki ollut ihmiskunnan alussa Afrikan savannilla, kun on väsytetty antilooppeja, saatu kiinni ja sitten syöty ne. Olympialaisten alettua hupiurheilu kuten kestävyysjuoksu on tullut tärkeäksi itsessään eikä se ole sen jälkeen ole ollut "järjetöntä". Samalla tavalla on joukkueurheilun kuten jalkapallon kohdalla. Aivan järjetöntä touhua monen mielestä joskus 1910-luvulla, mutta sittemmin sosiaalisessa mielessä tarpeellista, sillä kun kyläjoukkueet pelaavat vastakkain, se rikkoo perinteisiä arvojärjestyksiä kuten sitä, että pappi ja nimismies ovat olleet kylähierarkian huipulla. Kun joukkueurheilu on uudistanut hierarkioita (=parhaista pelaajista tulee paikallisia sankareita), se on vapauttanut ihmisten ajattelua. Tämä on jälkiviisastelua, mutta jotain samaa voisi olla minun pallovaellusharrastuksessa, jos se vapauttaa ajattelua, että kaikkea ei ole vielä keksitty ja jokainen saa kokea minun juttuni omalla tavalla.
Avisuora - Retkellä tavalla tai toisella http://avisuora.wordpress.com
Avatar
Pepi
Viestit: 7581
Liittynyt: 23 Tammi 2006 18:16

Re: Heitetty reissu

Viesti Kirjoittaja Pepi »

Talvella 1969 meitä yöpyi Lahtisen kämpässä 4 miestä, joista kookkain oli kaksimetrinen. Tulta ei voinut pitää, mutta toverihenki lämmitti. Lieneekö kukaan pistänyt paremmaksi (pahemmaksi)?
Ainoa keino olla koskaan eksymättä on olla koko ajan perillä.
omat polut
Viestit: 4611
Liittynyt: 19 Tammi 2006 21:32
Paikkakunta: Espoo

Re: Heitetty reissu

Viesti Kirjoittaja omat polut »

Talvella viisi henkeä hotelli Urtaksessa kun poikien teltta hajosi lumimyrskyssä. Ei mitään poltettavaa.
Vastaa Viestiin