Olen yrittänyt etsiä tietoa tulevasta matkasta, kenties elokuussa, Inarinjärvelle pohjois-osiin ja Vätsärin erämaa-alueelle. Aikaa on käytettävissä varmaan 1-3 viikkoa. Aika nihkeästi taas tuntuu löytyvän tietoa ja kaikki muruset löytyy sieltä täältä eri paikoista. Inkkarikanootti on ajatuksissa, koska siitä olisi helpompi kalastaa. Meitä lähtee kaksi reissuun ja kenties joku muu kanoottiporukka vielä lisäksi. Olemme kaikki todella noviiseja melontaretkissä, mutta jonkin verran kokemusta vaelluksesta ja vesillä liikkumisesta.
Ensinnä haluaisin tietää, mitä vaihtoehtoja on kanootin vuokrauspaikoiksi. Todella vaikea löytää mitään mainoksia netistä, koska mehän ei Suomessa uskota markkinointiin. Mahdollisimman läheltä järven pohjois-osia pitäisi paikka löytää ja paikka vaikuttaa tietysti reittivalintaan.
Toiseksi olisi kiva tietää reitistä enemmän. Jos lähtee melomaan surnuvuonoa pitkin, niin onko mahdollista vielä meloa takaisinkin, tehden "rengasreitin", vai onko virta niin kova, että tulee tuskaa aloittelijalle?
Kolmanneksi olisi kiva tietää Vätsärin hienoimpia kohteita. Tarkoitus olisi heittää päiväretkiä välillä rinkan kanssa maastoon. Myös kalastelemme, joten vinkit siihenkin kelpaa. Myös kaikki videot, kuvat ja toteutuneet reitit kiinnostavat. Ja koska olemme aloittelijoita, niin kaikki aiheeseen liittyvä tieto ja vinkit imetään talteen

