Paljon Kaasua?

hannes
Viestit: 11755
Liittynyt: 12 Tammi 2006 10:06

Viesti Kirjoittaja hannes »

Minulla on ollut iso 450g kaasupullo ja varalta tenupoltin ja spriitä vajaa 1/2 litraa varmuuden vuoksi. Kaksi kertaa käytin tuvan kaasuja. Ulkona kokatessa käytin spriitä ja teltassa kaasua (Trangia).
Polttoaineet riittivät ja jäikin vähän - painosta ja helinästä päätellen ei kuitenkaan paljon.
Reissun kesto oli 9vrk. maastossa.

ot:
Omakuivatun jauheliha-vihannessekoituksen lisäksi oli riisiä (12min.) kauramakaroonia 6min., pottumuusia ja omakuivattua perunaa.
Teetä tai kahvia (unohtui irtotee matkasta joten liottelin varateepusseja aika värittömiksi :D ) keitin kaksi-kolme kertaa päivässä.

Kyllä siinä rinkkaa kantaessa tein mielessäni kevennyksiä - esim tenuhomma pois ja pieni kaasupullo tilalle. Muutakin tavaraa lensi mielessä pihalle!

ps. tuntui Trangiakin kokonaisuudessaan liian painavalta, ja olin mielessäni palaamassa päältäruuvattavaan kaasuun , vaan kelit muuttuivat ja silloin Trangia tuntui taas parhaalta / turvalliselta teltassa.


Kore
Viestit: 583
Liittynyt: 21 Loka 2012 16:42
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Kore »

hannes kirjoitti:Minulla on ollut iso 450g kaasupullo ja varalta tenupoltin ja spriitä vajaa 1/2 litraa varmuuden vuoksi. Kaksi kertaa käytin tuvan kaasuja. Ulkona kokatessa käytin spriitä ja teltassa kaasua (Trangia).
Polttoaineet riittivät ja jäikin vähän - painosta ja helinästä päätellen ei kuitenkaan paljon.
Reissun kesto oli 9vrk. maastossa.
Kuulostaa aika isolta määrältä polttoaineita, mutta toki kulutus vaihtelee monestakin syystä. Kannattaa ehkä kuitenkin pelkän helistelyn sijaan tehdä niin, että (jos omistaa keittiövaa'an) punnitsee pullon täytenä ja tussaa grammat pullon pohjaan. Kun tulee takaisin, voi laskea paljonko meni ja paljonko jäi. Ainakin itselleni on aika vaikea näppituntumalta arvioida paljonko pullossa tosiasiassa on jäljellä puolitäyden ja tyhjän välillä.
Jos pullossa on enemmän kuin muutama gramma jäljellä, senkin voi sitten tussata pullon pohjaan, niin tietää helpommin voiko sen ottaa vaikka viikonloppu- tai päiväretkelle loppuun käytettäväksi.
hannes
Viestit: 11755
Liittynyt: 12 Tammi 2006 10:06

Viesti Kirjoittaja hannes »

^Helistely osoittaa vain että kaasupullo on keventynyt reilusti. Toistaiseksi en ole ollut kaasugrammoista kiinnostunut, koska kulutukseni vaihtelee paljon.

Nyt oli mm. 12min.keittoajan riisiä mukana - jotain Jasmiinia tms.:D , vaan yllättävän hyvää , varsinkin jos vertaa pikariisiin.
Lämmintä juomaakin keitän ehkä enemmän kuin moni muu.

Syksyisin tulee lämmitettyä ja kuivattua telttaakin tarpeen mukaan Trangialla - kaasu-.

Yritän ottaa aina polttoainetta tarpeeksi mukaan. UKK:ssa tosin olisi ollut nuotiomahdollisuuskin sateiden jälkeen...
retkuilija
Viestit: 111
Liittynyt: 28 Heinä 2013 23:00

Viesti Kirjoittaja retkuilija »

Minulla oli hieman samantapainen setti mielessä eli 450g patruuna ja tenttua mutta ratkaisin sitten ongelman ostamalla paikallisen halpakaupan kaikki 300g työkalukaasut pois kuleksimasta kun olivat alennuksessa 2EUR/kpl. Nyt voi sitten jättää tentun pois kun ottaa kaksi patruunaa mukaan. Pulloissa on pelkkää butaania mutta kesäkelillä pelaa hienosti Trangian kanssa.
"...matkalla jossain päin Suomea..."
luuppi
Viestit: 5925
Liittynyt: 09 Tammi 2013 20:24

Viesti Kirjoittaja luuppi »

Noin "Kyllä siinä rinkkaa kantaessa tein mielessäni kevennyksiä - esim tenuhomma pois ja pieni kaasupullo tilalle. Muutakin tavaraa lensi mielessä pihalle! "
tein kesakuussa, kun taalla tuli Crux kaupan.
- on kylla siisti paketti, kun menee kaasupullon painevahvistuspohjan sisaan (melkein pienessa; ihan oikeasti isommassa pullossa)
- tenttupoltin kulki mukana, vaikkei tenttua ollutkaan, sekin kun istuu niin mukavasti kattila/keitin-set'in sisaan (ja 14g ei talla kertaa katkaissut "kamelin" selkaa). Onhan tentussa se hyva puoli, etta ilmaiset polttoaineet saa silla syttymaan, jos ei mitaan muuta sytyketta ole kasilla
luuppi
Viestit: 5925
Liittynyt: 09 Tammi 2013 20:24

Re:

Viesti Kirjoittaja luuppi »

Inari74 kirjoitti: 28 Heinä 2013 12:20 Uskomattoman vähällä kaasulla näkyvät jotkut pärjäävän. Meillä kului rouvan kanssa viimeksi noin 60g päivässä, kun kokkasimme 3 kertaa päivässä "oikeaa", kypsytettävää ruokaa ja lämmitimme myös tiskivedet. On se kaasu sen verran kevyttä, että sitä kyllä kannattaa mielestäni olla aina reilusti mukana, varsinkin jos muuta vaihtoehtoa ei ole.
Akpoika heti perään lähellä samoja lukemia, ei tosin sanonut oliko 22 kertaa yhdelle vai kahdelle
+ Monet pikaiset kahvit päälle.

Itse lasken
Litra vettä kiehumaan 15 g kaasua, labrassa
Labrassa ei tuule, ja vesikin voi olla kylmempää kuin labrassa kraanasta.
Lasken 3*pvä litran keittely. Aamuseltaan jotain pullo onkin, muuten kahvit ja tiskit noista myös.
7 pvaa * 3* 15 = 345g
2 putelia isompia= 460, ihan sopiva varmuus marginaali.

Todellisuus menee 1/3 tulillä, samanverran MH kaasulla ja 230 - se loput 1/3, 115= on jo yhdestä varmuus-marginaali olisi 50%.
Voi kuitenkin olla maastopalovaroitus päällä, hups ja tuo marginaali meni jo... Siihen vielä venttiilitn temppuilu ja ollaan jo alkuperäisessä laskelmassa.
luuppi
Viestit: 5925
Liittynyt: 09 Tammi 2013 20:24

Re: Paljon Kaasua?

Viesti Kirjoittaja luuppi »

Kolmas metodi noihin, rinnalle:
"Helistely osoittaa vain että kaasupullo on keventynyt reilusti. Toistaiseksi en ole ollut kaasugrammoista kiinnostunut, koska kulutukseni vaihtelee paljon"

Minulla ei ole keittiövaakaa mukana, ja tämä toimii myös maastossa:
Puteli seisovaan veteen kellumaan
Ainakin isommat ovat vakaasti pystysuorassa, koska niiden pohjia on vahvistettu muodon lisäksi metallin määrällä.
Merkkaa uuden, siis täyden, vesirajan tussilla.
Onneksi osittain tyhjiä mulla on joku puolitusinaa, niitä kun helistelee, niin tyhjimman voi merkata "tyhjäksi" ja siirtää sitten merkinnän kaikkiin muihin.

Jos rupeaa maastossa huolettamaan kaasun määrä, niin ei kun etsii virtaamattoman paikan, tekee taas vesirajamerkinnan,
Ja jo silmämääräisesti näkyy, että missä mennään 100:n ja nollan välillä...%:na
luuppi
Viestit: 5925
Liittynyt: 09 Tammi 2013 20:24

Re: Paljon Kaasua?

Viesti Kirjoittaja luuppi »

PS. Tuon tyhjä - merkinnän saaminen kelluttamalla pitäisi onnistua.
100g:n puteleissa ei ole ehkä riittävää, vakauttavaa pohjan painoa, mutta ne käytänkin loppuun kämpillä kaasuvalaisimissa, joten " no worries".
akuusist
Viestit: 775
Liittynyt: 15 Helmi 2007 14:34

Re: Paljon Kaasua?

Viesti Kirjoittaja akuusist »

Hyvä metodi, kiitos vinkistä. Testasin että toimii myös 100g patruunalla, eikä uppoa täytenäkään. Kun on Flipfuel tai vastaava täyttöadapteri, on helppo kokeilla täydellä ja tyhjällä putelilla.
luuppi
Viestit: 5925
Liittynyt: 09 Tammi 2013 20:24

Re: Paljon Kaasua?

Viesti Kirjoittaja luuppi »

Pelkäsin että pikku-purkki keikkuu kuin kuninkaan Vaasa-laiva .
Venttiili kun on terästä, ja on yhtä lailla top-heavy... Ihan ilman kanuunoita :D
KaukoAntero
Viestit: 579
Liittynyt: 22 Heinä 2008 13:03
Paikkakunta: Pori / Helsinki

Re: Paljon Kaasua?

Viesti Kirjoittaja KaukoAntero »

Lisää kulutusesimerkkejä:

Vaimon kanssa viime viikko, 7 yötä maastossa. 210g patruuna riitti melkein, viimeisenä iltapäivänä toinen käyttöön. Siis alle 20g per hlö / pv. Kaikki ruuat ja kahvit / teet keiteltiin kaasulla, vain letut ja kalat paistettiin tulilla. Tämä kulutus on todettu jo aika monella reissulla. Olemme molemmat kohtalaisen pieniruokaisia, litrojen satseja ei yleensä keitellä. Aamupuuro ja -kahvi ja 1 lämmin ruoka päivässä. Iltatee / -kaakao joskus.

Kauko
diver
Viestit: 3712
Liittynyt: 28 Helmi 2008 19:10

Re: Paljon Kaasua?

Viesti Kirjoittaja diver »

^Mikä keitin käytössä?
Voi teitä joista alkaa kuolemamme.
Voi teitä joita vapaus kahlitsee.(Juice)
KaukoAntero
Viestit: 579
Liittynyt: 22 Heinä 2008 13:03
Paikkakunta: Pori / Helsinki

Re: Paljon Kaasua?

Viesti Kirjoittaja KaukoAntero »

Poltin on Primuksen Spider, kattilat Trangian ja tuulisuoja Primuksen alumiiniläpyskä.

Kauko
diver
Viestit: 3712
Liittynyt: 28 Helmi 2008 19:10

Re: Paljon Kaasua?

Viesti Kirjoittaja diver »

Ok eli ihan perus juttuja.Kohtuullisella kaasunkulutuksella olette pärjänneet.
Voi teitä joista alkaa kuolemamme.
Voi teitä joita vapaus kahlitsee.(Juice)
luuppi
Viestit: 5925
Liittynyt: 09 Tammi 2013 20:24

Re: Paljon Kaasua?

Viesti Kirjoittaja luuppi »

On tuo aika hyvä, varmaan keitin hyvin säädettävä?
". Siis alle 20g per hlö / pv. Kaikki ruuat ja kahvit / teet keiteltiin kaasulla, vain letut ja kalat paistettiin tulilla."
Pelkkä vesiltra
10 g labrassa
Tod.näk. 15 g maastossa
7 x 1 x 15g = 105g
7 x 2 x 15g on... 210g!

Mutta olihan teillä se varakaasupurkki. Kuka tekee 210 g:n kaasusäilykkeitä? Luulin, että 230 on standardi sisällön suhteen, purkit sen ympärillä toki voivat poiketa toisistaan.
Vastaa Viestiin